Ospa wietrzna jest jak wiemy zakaźną chorobą, charakterystyczną dla wieku dziecięcego. Powszechnie uważa się, że każdy powinien ją przejść. Można jednak temu zapobiec albo zmniejszyć ryzyko zakażenia, stosując szczepionkę. Jest to świetny pomysł, zwłaszcza kiedy nasze dziecko ma skłonności do alergii. Wówczas istnieje duże ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry. Jest to przewlekła dolegliwość dopadająca dzieci już od najmłodszego wieku. Charakteryzuje się nadwrażliwą i swędzącą wysypką. Możemy sobie teraz wyobrazić co stanie się z dzieckiem, gdy dopadnie je atopia z ospą wietrzną.

Atopia, w przeciwieństwie do ospy, nie jest chorobą zakaźną. Jest również mniej poważna. Przy złym znoszeniu ospy, mogą wystąpić poważne komplikacje zdrowotne, prowadzące nawet do zapalenia mózgu. Jednak mimo tego atopia jest męczącą chorobą. Dodatkowo, przy atopii z ospą wietrzną, skóra dziecka jest bardziej narażona na przenikanie do organizmu wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Niezbędna jest więc wizyta u lekarza, który poradzi jak prawidłowo dbać o skórę. W takim przypadku musimy nie tylko zadbać o wysuszenie krostek, ale także złagodzić nieprzyjemne uczucie swędzenia u dziecka. Należy przede wszystkim zadbać, by dziecko jak najmniej się drapało i nie przenosiło groźnych bakterii. Dobrym rozwiązaniem będzie szczególna dbałość o higienę chorego, jak i otoczenia. Należy obciąć dziecku paznokcie, zmieniać codziennie pościel i piżamkę, a także zadbać o to, by brało prysznic, gdyż kąpiel może rozmiękczyć krostki.

Widzimy więc, że atopia z ospą wietrzną to naprawdę niebezpieczne połączenie. Choroby te występujące osobno są już wystarczająco męczące, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Kiedy wystąpi atopia z ospą wietrzną, nie należy tego bagatelizować., gdyż wbrew panującym powszechnie przekonaniom te choroby, a zwłaszcza ospa mogą spowodować poważne komplikacje. Oprócz wizyty u lekarza, pomocne będzie też zasięgnięcie porad u rodziców atopików, które przechodziły już ospę wietrzną. Najważniejsze oczywiście jest przestrzeganie zasad higieny i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jedz na zdrowie

Wiele dolegliwości zdrowotnych i chorób ma swoją przyczynę w niewłaściwym odżywianiu. Jeśli chcesz być zdrowy i pełen energii, przyjrzyj się...

Zamknij